Türkiye’nin geleceğine yön verecek gençlerin kültürel ve entelektüel gelişimlerini desteklemek, düşünme kabiliyetlerini güçlendirmek amacıyla düzenlenen yarışmanın ilk aşaması, 20 Nisan Cumartesi günü 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. 60 bin öğrenciden oluşan 30 bin takımın başvurduğu yarışmaya öğrenciler,

 

Fuat Sezgin ile Bilim Tarihi Sohbetleri - Sefer Turan - Pınar Yayınları

Arapların Gözünden Haçlı Seferleri - Amin Maalouf - Yapı Kredi Yayınları

Hz. Muhammed'in Hayatı - Martin Lings - İnsan Yayınları

Öyle Geçer Ki Zaman - Teoman Duralı - Turkuvaz Kitap

İnsan Ne ile Yaşar? - Tolstoy - Koridor Yayınları

Sömürgecilik Tarihi - Raimondo Luraghi - e Yayınları

Reis Bey - Necip Fazıl Kısakürek - Büyük Doğu Yayınları

Yunus Emre ve Dîvânı - Vakıfbank Kültür Yayınları

A’mâk-ı Hayal - Filibeli Ahmed Hilmi - Turkuvaz Kitap

Herkes için Kısa Osmanlı Tarihi - Erhan Afyoncu - Yeditepe Yayınevi kitaplarını okuyarak hazırlandılar.

 

Yapılan yarışma lise öğrencilerine yönelikti. Her yarışma takımında 2 kişiden oluştu. Her takıma bir öğretmen danışmanlık yaptı.

İl çapında düzenlenen iki etaplı bilgi yarışmasından sonra en yüksek puanı alan takım ve takımların öğretmenleri İstanbul'da gerçekleştirilecek olan Büyük Final'e katılmaya hak kazandı.

Yarışmada, ilan edilen kitaplardan sorular yer aldı. Sorulacak sorular akademik bir heyet tarafından, farklı formatlarda ve puan türlerinde hazırlandı.

Türkiye genelinde yapılan sınavın ardından illerinde birinci olan takımlar, İstanbul’da bir araya gelerek 25 Mayıs Cumartesi günü, yarı finale katıldı. Yarı finalde dereceye giren ilk beş takım finale katılma hakkı kazandı.

Final ise 26 Mayıs’ta Turkuvaz Medya Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yarışmanın birincisi, Manisa’da Şehzadeler Gediz Anadolu Lisesinde öğrenim gören Perçem Yavuz ve Ayşe Zehra Tekin oldu. Öğrenciler, bu zaferle birlikte 100 bin TL'lik ödülü de kazandılar.

İkincilik ödülü olan 50 bin TL’yi, Sinop’ta Boyabat Anadolu İmam Hatip Lisesinde okuyan Zeynep Sena Şahin ve Nida Nur Demirel kazandı.

Yarışmanın üçüncüsü ise Bursa’da BTSO Hüseyin Sungur Anadolu Lisesinde öğrenim gören Muhammed Zübeyr Türkten ve Abdulsamet Demir oldu. Aynı zamanda 30 bin TL para ödülünü de kazandılar.

Sıralamaya giren takımlara danışmanlık yapan öğretmenlere ise sırasıyla; 30 bin TL, 20 bin TL, 10 bin TL ödül verildi.

Türkiye'nin düşünce ve bilgi dünyasını genişletmeyi hedefleyen yarışma, Eğitimde Bir Adım Ötesi inisiyatifinde, Millî Eğitim Bakanlığı ile NUN Eğitim ve Kültür Vakfı iş birliği içerisinde gerçekleşti.

TEO (Türkiye Entelektüel Oyunları) Liseler Arası Bilgi Yarışması, gençlerin entelektüel ve kültürel gelişimine destek olarak Türkiye’nin geleceğine uzun yıllar katkı sağlamayı hedefliyor.